TOVAR V AKCII

naša cena 1 090,00 EUR
Informujte sa prosím
naša cena 1 999,00 EUR
Informujte sa prosím
naša cena 959,00 EUR
Informujte sa prosím

NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 599,00 EUR
Informujte sa prosím
naša cena 599,00 EUR
Informujte sa prosím
naša cena 618,00 EUR
Informujte sa prosím

KONTAKTY

epohon s.r.o.
Popradská 502
059 52 Veľká Lomnica
tel: 0911 132 424
ebiketatry@gmail.com

ANKETA

Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?

Testovacia jazda 35% Reklama 19% Google a iný vyhľadávač 19% Od známeho 27%

14. 11. 2016

APACHE 2017 - "ČESKÝ HAIBIKE"

 Autor: Petr Bureš

Foto: Petr Bureš
 
 
 
 
Zatiaľ čo u horských neelektrických bicyklov sa toho roku v ponuke príliš nezmenilo, tak medzi elektrobicyklami došlo k pomerne zásadným inováciám a to v oblasti použitých rámov a pohonov. Názvoslovie resp. orientácia v ponuke potom zostáva bezo zmien. Spočíva v trojici modelových radov Hawk (29"), Manitou (27,5") a Yamka (dámske modely 27,5 ").

Ak názvy jednotlivých modelových radov predurčujú predovšetkým priemer použitých kolies, potom to, čo je za označením, udáva, aký typ pohonu u daného modelu nájdete. Apache v tomto smere urobil jedno pomerne zásadné rozhodnutie, a to, že prestal na svojich bicykloch osadzovať pohony Shimano Steps a sústredí sa tak už len na dve značky - Bosch a Bafang.

S príchodom nového modelového roku sa potom dá hovoriť o pomerne slušnej evolúcií, čo sa týka LCD displejov a ovládacích jednotiek. Osadenie s Boschom disponuje klasickým veľkým displejom uprostred riadidiel, tak novým "odľahčeným" LCD umiestneným pri ľavej ruke. A to isté platí o modeloch vybavených Bafangom.
 
     
 
     
 
 
Apache je jediná česká značka, ktorá vďaka tomu, že dlhodobo vyrába a testuje v montážnom závode KTM v Šumperku, používa u svojich top modelov špičkové nemecké pohony Bosch. Niektoré modely elektrobicyklov sa budú už v blízkej budúcnosti montovať v novom závode vo východočeskej Úpici.
 
 
BOSH IDE
Pohony tejto nemeckej firmy nepatrí medzi najlacnejšie, v elektrobicykloch sú však stále brané ako etalón kvality. Máloktorá veľká značka nemá aspoň pár modelov, ktoré by boli týmito motormi osadené a Apache v tomto ohľade nie je výnimkou. Na svojich najdrahších modeloch osadzuje najvyššie špecifikácie Bosch Performance CX s pät-stovkovými 13,4 Ah batériami.
 
O stupienok nižšie potom nájdeme dostupnejšie Bosch Active pohony, ktoré sú spárované s dostupnejšími batériami 400 a 300 s tým, že cenovo ide o úsporu niekoľko stovák eur. Kým špičkový model Performance CX vychádza na 2815 € tak modely s Active pohonom kúpite za 1900 € resp. 2100€ podľa použitej batérie.
 
 
Bafang komplet na nových rámoch
Kým Bosch modely sú postavené na "minuloročných" rámoch, nájdete aj kompletne prepracované rámové platformy, ktoré na prvý pohľad vynikajú svojou agresívnosťou vďaka lomenej hornej rámovej trubke. Oproti minulému roku bol navyše pohon Maxdrive otočený, čím vzniklo viac priestoru pre zadné koleso a mohla byť tak upravená aj geometria.

Ďalším benefitom nového riešenia s novými batériami je možnosť umiestniť do rámu košík na fľašu. Ten sa novo nachádza naspodku hornej rámovej trubky, a to tesne pred sedlovkou.
 
 
Na vrchole ponuky rámov osadených Bafang stredovými pohony sa nachádza model MX 17 Ah, ktorý je súčasne nielen najsilnejším modelom v ponuke, ale aj disponuje najväčšou batériou a tým pádom aj potenciálne najdlhším dojazdom v celej ponuke Apache. Jeho batéria totiž ponúka 17 Ah v rámci 612 Wh, čo sú hodnoty prekonávajúce aj najdrahší model Bosch Performance. Ekonomická verzia pohonu Maxdrive je potom spojená s batériou 13 Ah (468 Wh) batérií, pričom cenovky sa tu pohybujú od 1800 € do 2000 €.
 
 
Dostupnejšie špecifikácie elektrobicyklov potom rovnako ako minulý rok vsádza na pohony umiestnené v strede zadného kolesa. Tu má Apache k dispozícii dve varianty pohonov označené ako E3 a E5. Vyberať si tu môžete tiež z dvojice batérií 13 a 17 Ah s tým, že ceny tu štartujú približne na 1300 € a končí na 1439 €.

Všetko, čo je uvedené vyššie, potom platí ako pre 29" Hawk, tak aj pre 27" Manitou s tým, že dámy tu majú vlastné modely označené Yamka, ktoré sú postavené aj na nových alu rámoch, ale iba na Bafang Maxdrive (nie Bosch), a spoznáte ich predovšetkým vďaka špecifickým farebným kombináciám.
 
 
Unikátna stavebnica s konfigurátorom
Pre všetkých, ktorým sa z akéhokoľvek dôvodu nepozdáva kupovať kompletný elektrobicykel, ponúka Apache tiež možnosť vlastnej stavby. To spočíva jednak v dostupnosti kitu samotného rámu s Maxdrive pohonom, kde je možné si následne osadiť ľubovoľnými komponenty, jednak v špeciálnom konfigurátore, ktorý vám umožní zakúpiť samostatnú sadu buď stredového pohonu, alebo pohonu v zadnom či prednom kolese s ľubovoľnou batériou a ďalším príslušenstvom.

Inak len pre úplnosť, Apache - to samozrejme nie sú len horské bicykle. V ponuke firmy nájdete okrem už predstavených tiež kompletný rad krosov a citybajkov mnohých kategórií, počínajúc malými skladačkami a končiac veľkými cruisery. A nechýba ani početné zastúpenie detských bicyklov.
 

 

Značka Apache je dnes, nebojme sa to povedať, lídrom českého trhu s elektrobicyklami. Doby, kedy sa sústredila na široké spektrum kolies vrátane tých drahých pretekárskych, sú dávno preč. Dnes cielia na dostupnejší segment trhu s bicyklami nižšej a strednej triedy s tým, že zďaleka najväčší potenciál má medzi priaznivcami elektrobicyklov, kde kraľuje rozsahom svojej ponuky a širokou cenovou škálou. Málokto si dnes už asi spomenie, že to bol práve bicykel Apache, na ktorom pred trinástimi rokmi Jaroslav Kulhavý vybojoval svoj prvý, vtedy ešte juniorský titul majstra sveta. Nuž, dnes sa píše rok 2016 a od tej doby sa veľa vecí zmenilo.

 

Apache dnes svoju ponuku horských bicyklov delia na dve skupiny - bežné horské bicykle a elektrobicykle, s tým, že viac modelov a alternatívnych špecifikácií nájdete medzi elektrobicyklami.

 

Horské bicykle - jednoduchá orientácia

Trend, ktorý Apache predstavil v minulom roku, pokračuje aj tento rok. Reč je o jednoduchej a prehľadnej ponuke bicyklov, ktorá sa delí v podstate na 29" a 27,5" modely, pre ktorých modelové rady sú použité iba dve mená Hawk a Manitou.


Hawk
Ak ste priaznivci pevných 29", potom je Hawk tá časť ponuky, ktorá Vás bude zaujímať. Na vrchole ponuky nájdete karbónový model C1, ktorý je osadený mixom Shimana XT a SLX a ktorý je s cenou 1700 € vlastne 29-tkovým Topmodelom značky.

 

Zvyšok ponuky tvorí potom šestica modelov postavená na hliníkových rámoch s tým, že dva najvyššie modely (A Zero a A1) ponúkajú rám z trojito zoslabovaných rúrok, zatiaľ čo štyri zostávajúce modely sú postavené na ekonomickú (ťažšiu) verziu tohto rámu. Hliníkový základ štartuje na 1057 € najlepší hliník A Zero potom končí na 1349 €.

 

Manitou

Druhá modelová rada je fakticky obdobou tej prvej len s tým rozdielom, že ide o 27,5 "kolesá. Výbava aj ceny sú takmer identické, rovnako ako skutočnosť, že na vrchole stojí karbónový model Manitou C1 a na opačnej strane ponuky nájdete vstupný model za 1129 €.

Jediné, v čom sa Manitou pomerne zásadne odlišuje od Hawka, je skutočnosť, že iba u 27,5 "modelov nájdete špecifikácie určené ženám. Tie tu sú hneď dve, a to A7 a A9, pričom ide o lacnejšie varianty odlišujúce sa predovšetkým farebným prevedením a komponentmi v cenách 604 € a 650 € (cena za klasické bicykle).

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV